Om oss

ResQ Club är ett finländskt företag som sammanför hållbara restauranger, caféer och mataffärer med konsumenter som uppskattar restaurangmat av bra kvalitet till ett överkomligt pris. ResQ-partners kan drastiskt minska sitt matsvinn med hjälp av vår skyddade, platsbaserade mobil- och webbtjänst, eftersom den gör det möjligt för konsumenter att hitta och rädda överbliven mat i närområdet.

Varje måltid inköpt via ResQ är en måltid mindre att kastas bort och hjälper våra städer att slösa mindre och bli mer hållbara.

Vårt uppdrag är att minska matsvinnet till noll i restauranger, caféer och mataffärer. Man beräknar att 10 % av den mat som tillagas i restaurangerna hamnar i soporna i stället för i hungriga munnar. På global nivå är detta lika med 11 miljoner ton mat som kastas bort varje år.

Vi vet att vi har mycket att göra, men missta dig inte – vi är fast beslutna om att uppnå nollnivån.

Läs mer om vår insats för miljön

Vårt team har ett uppdrag

Sauli Böhm

VD

sauli@resq-club.com

Antti Tuomola

Marknadsföringschef

Venla Wiik

Försäljningschef

venla.wiik@resq-club.com

+358 9 42454639

Anna-Lotta Svensson

Sverige

anna-lotta.svensson@resq-club.com

+46 472 18 34 72

Jaakko Koskenkorva

Produkt

Janne Käki

Produkt, Upphovsman

Konsta Kallio-Mannila

Försäljning, Finland

konsta.kallio-mannila@resq-club.com

+358 9 42455317

Matias Piiparinen

Marknadsföring, Upphovsman

Mika Yliluoma

Försäljning

mika.yliluoma@resq-club.com

+358 9 42450787

Nabil Mouhou

Försäljning

nabil@resq-club.com

+358 9 42452251

Pauliina Piuhola

Försäljning

pauliina.piuhola@resq-club.com

+358 9 42454610

Tran Pham

Marknadsföring

Karri Tuominen

Head of People

Suvi Sundqvist

Kundsupport

Marika Favarão

Kundsupport

Peter Lönnblad

Market Growth Manager

Kalle Määttä

Market Entry Manager

Joel Jarlas

Market Entry Manager

Elisa Tervonen

Försäljning

elisa.tervonen@resq-club.com

+358 9 42550658

Marjo Hinkkala

Country lead, Finland

Ville Sillanpää

Product Owner

Mustafa Saeed

Tech Lead

Vill du kontakta oss?

Hör gärna av dig! Lämna ett meddelande till oss. Vi svarar så fort vi kan, normalt inom 24 timmar.

Skicka ett meddelande